7 ימי ניסיון | משלוח חינם ברכישת 2 מכשירים

0

העגלה שלכם ריקה

2 דקות קריאה

מהי קדחת הנילוס?

קדחת הנילוס, הידועה גם כקדחת מערב הנילוס, היא מחלה נגיפית שנגרמת על ידי נגיף הנילוס המערבי. המחלה מועברת לאדם בעיקר על ידי יתושים שנדבקו בנגיף. מדובר בנגיף שהתפשט לראשונה באוגנדה בשנות ה-30 של המאה ה-20 ומאז התפשט לרחבי העולם. בישראל, זוהתה המחלה לראשונה בשנות ה-50, והיא מתפרצת מדי שנה בעונת הקיץ והסתיו.


איך נלחמים בקדחת הנילוס?

למניעת התפרצות קדחת הנילוס, חשוב לנקוט בצעדים להפחתת היתושים ולהגן על הגוף מעקיצות. זה כולל שימוש בתכשירים דוחי יתושים, התקנת רשתות בחלונות ודלתות, והקפדה על סגירת מיכלי מים עומדים שבהם מתרבים יתושים. משרדי הבריאות והסביבה עובדים גם על מעקב אחרי הנגיף וביצוע פעולות הדברה באזורים בהם זוהה.


מה הם התסמינים של קדחת הנילוס?

רוב האנשים שנדבקים בנגיף קדחת הנילוס לא יחוו כלל תסמינים, אך במקרים בהם הם מופיעים, הם כוללים חום, כאבי ראש, חולשה, כאבי מפרקים ושרירים, ולעיתים גם פריחה. במקרים קשים יותר, הנגיף עלול לגרום לדלקת קרום המוח (מנינגיטיס) או לדלקת במוח (אנצפליטיס), שיכולות להיות מסוכנות לחיים. הכרה וטיפול מוקדמים בתסמינים אלו חיוניים למניעת סיבוכים רציניים. במקרה של חשד לקדחת הנילוס, יש לפנות לייעוץ רפואי מיידי.


התפשטות הנגיף בעולם

נגיף קדחת הנילוס נפוץ ברחבי העולם, ובמיוחד באזורים בהם ישנם מקווי מים עומדים המשמשים כמקום רבייה ליתושים. הנגיף עבר מוטציות שהפכו אותו ליעיל יותר בהתפשטות בין ציפורים ויתושים, דבר שהוביל להתפרצויות גדולות ברחבי העולם, כולל ישראל. השינויים תורמים גם הם להתפשטות רחבה יותר של המחלה עם תקופות חמות ולחות ארוכות יותר, המאפשרות ליתושים לשרוד ולהתרבות בקצב מואץ.


המלצות להתמודדות עם הנגיף

למרות שאין חיסון לקדחת הנילוס, ישנם צעדים חשובים שכל אחד יכול לנקוט להגברת ההגנה נגד המחלה. חשוב להשתמש בחומרים דוחי יתושים כאשר שוהים במרחבים פתוחים וללבוש בגדים ארוכים שמכסים את הידיים והרגליים. לבסוף, יש לוודא שמסכים נגד יתושים מותקנים על חלונות ודלתות, ולטפל במי מעמדים שקיימים בסביבת המגורים.